Erinomaista luettavaa sinulle tai lahjaksi ystävällesi!
» Sanansaattaja
» nuorille Nuotta
» lapsille Vinkki
Lähetystyöhön lähdettyämme työmme on ollut Japanissa ja lomamme Suomessa. Kesäloman alkaessa noin kymmentuntisen lentomatkan aikana saamme jättää työt 7800 kilometriä selkämme taa. Lähetysjärjestö kustantaa matkan kotimaahan luonnollisesti vain työkausien välissä. Muina kesinä olemme tulleet omalla kustannuksella nauttimaan läheisten seurasta ja Suomen kauniista luonnosta.
Japanin pinta-alasta suurin osa on vuoristoa ja kaupunkia. Kun Tokiossa asuu vuoden, silmä tottuu kirjavaan ja loppumattoman tuntuiseen kaupunkinäkymään. Kun lentokone saapuu Suomen ilmatilaan, tuntuu melkein epätodelliselta katsella alas. Silmän kantamattomiin metsiä, järviä, peltoja ja suota. Harvakseltaan näkyy pieniä asutuskeskuksia tai yksittäisiä taloja. Näkymän vihreys, sinisyys ja levollisuus hivelee silmiä. Silloin sydän laulaa Paimen-psalmia: "Herra on minun paimeneni, ei minulta mitään puutu. Hän vie minut vihreille niityille, hän johtaa minut vetten ääreen, siellä saan levätä." (Ps. 23)
Miltähän Suomi näyttää japanilaisen silmissä? - "Kawaii!" (söpö, nätti) sanoi eräs nuori nainen, kun kysyin miksi hän pitää Suomesta. Maa, jossa on vähän ihmisiä ja paljon luontoa tuntuu heistä mukavalta. Tapasin japanilaisen taiteilija-naisen, joka kertoi kantavansa Suomen metsistä kertovaa valokuvakirjaa aina repussa kaupungilla. Kun Tokion kaupunkinäkymä alkaa ahdistaa, hän katselee sitä kirjaa ja rauhoittuu.
Jeesus sanoi opetuslapsille, joilla oli ollut paljon työtä: "Lähtekää mukaani johonkin yksinäiseen paikkaan, niin saatte vähän levähtää." (Mark.6:31) Herramme tietää, että tarvitsemme välillä vihreitä niittyjä, vetten äärellä olemista, rauhaa ja lepoa. Hän tuntee meidät, sillä hän on luonut meidät. Hän tahtoo meille hyvää.
Evankeliumin kuulemisessa ja uskomisessa voi tapahtua sisimmässä jotakin samaa kuin töistä väsyneenä lomalle siirtymisessä. Siionin Kanteleen laulussa 160 lauletaan:
"Jeesus puhuu. Sydämiltä syntikuormat putoaa.
Armo työtä tekeviltä, tekemiset lopettaa.
Levon löytää väsynyt,
sielun myrsky tyyntyy nyt..."
Hyviä loman aineksia löytyy levosta ja Jeesuksen sanojen kuuntelemisesta. Syntikuormat eivät putoa pelkässä luonnon rauhassa. Sielun myrskyt tarvitsevat tyynnyttäjäkseen Hänet, jonka ääntä tottelevat tuuli ja aallotkin.
Jumalan sanan kuuloon voi tulla vaikkapa Valtakunnallisille evankeliumijuhlille Kälviälle 2.-4.7. Meitä voi tulla tapaamaan siellä lähetysnäyttelyyn ainakin perjantaina klo 19-21, mutta pyrimme olemaan siellä myös lauantaina ja sunnuntaina silloin kun ei ole muuta tehtävää. Tervetuloa!
Kiitos:
- ensimmäisestä työkaudesta Japanissa ja kaikesta mitä siihen kuului
- terveydestä
- alkaneesta lomasta
Pyyntö:
- virkistävä loma, myös hengellisesti
- uusien lähettien kentälle valmistautumiseen johdatusta ja varjelusta